International Puzzle Day

Dziś Dzień Składanki i Łamigłówki. Rozumianych bardzo szeroko, ale nie będziemy wybrzydzać. Warto byłoby zająć czymś umysł. Co jednak zrobić, jeżeli nie macie na podorędziu nic do logicznego łamania głowy? Cóż,może warto wybrać się do najbliższego spożywczaka…

Uzupełniając kilka dni temu lodówkowe zapasy toniku Kinley trafiłem na jego promocję z…  łamigłówkami! Nawiązanie wydało mi się odległe (choć być może po wymieszaniu z wiadomym składnikiem możemy przetestować koordynację motoryczno-sensoryczną po spożyciu), nie zastanawiając się jednak zbyt długo wybrałem spośród kilku dostępnych propozycji dwa najciekawsze moim zdaniem egzemplarze.

Wszystkie odmiany, bazujące na przezroczystych sześcianach, zapakowanych w foliowe woreczki i osadzonych przy pomocy papierowej obejmy na szyjkach butelek, reprezentowały typowe łamigłówki zręcznościowe. Całkiem sympatycznie wykonane i niekoniecznie banalne do rozwiązania.

Szczególnie niebieski model, składający się z podstawki o koncentrycznie wydrążonych kołach i przyzwoitej wielkości kulki, przypadł mi do gustu. Rozwiązać tego bez potrząsania się nie da, ale aplikowany chaos musi mimo wszystko pozostać pod kontrolą.

W przypadku walca z trzpieniem, na którym osadzić musimy trzy plastikowe uszczelki, problem nie jest wbrew pozorom aż tak skomplikowany. Postanowiliśmy jednak utrudnić sobie zadanie, osadzając całość nie na dowolnej, ale na kolorowej ściance. Założyliśmy, że taka była intencja twórcy.

W odwiedzanym przez mnie sklepie dostępne były jeszcze co najmniej trzy inne projekty, zawierające duże ilości kulek różnej wielkości. W rzeczywistości łamigłówki wyglądają lepiej niż na zdjęciach, choć oczywiście nie jest to poziom komercyjnych produktów.

Nie ma złego sposobu promowania rozrywek zręcznościowo-logicznych. Taką zabawkę można podsunąć każdemu domownikowi czy odwiedzającemu. Jeżeli jeszcze dostajemy akceptowalną jakość jakość i butelkę napoju w okolicach 4 PLN za całość, naprawdę nie ma się co zastanawiać. No chyba, że nie lubicie toniku.

Szczęśliwego Dnia Łamigłówki!