Z biblioteczki wariata cz. 1.

Jak się ma na jakimś punkcie bzika, to nie jest łatwo.

Jeden z drugim nie tylko wydaje chore pieniądze na przedmioty swojego kultu, zapracowuje solennie na mniej lub bardziej pobłażliwe spojrzenia rodziny, ale również chce wiedzieć. Jak najwięcej. Jak najszybciej. Ciągle i bez przerwy.

W efekcie siedzi nocami na internetowych forach, stronach producentów, śledzi portale aukcyjne i recenzenckie blogi. I szuka: nowości, staroci, informacji. Normalnie citius, altius, fortius… Czasem, jeżeli ma szczęście, uda mu się nawet kupić książkę.

O łamigłówkach drukiem

Jeżeli chodzi o łamigłówki sprawa wygląda nieciekawie. Polskich publikacji na ten temat  praktycznie nie ma. Jedynym znanym mi wyjątkiem jest monumentalna encyklopedia „Gry świata”, autorstwa Lecha i Wojciecha Pijanowskich, wydana przez PWN w 2006 roku.

W obszernym rozdziale „Dla samotnych” znajdziemy oprócz popularnych jednoosobowych gier karcianych również opisy tangramu, piętnastki, pentomino czy samotnika, całość okraszona zdjęciami z kolekcji autorów i wieloma anegdotami, o całej masie odmian i wariacji nawet nie wspomnę. Kto kojarzy postać Wojciecha Pijarowskiego, pomysłodawcy i prowadzącego wielu popularnych teleturniejów, wie doskonale, czego się spodziewać. Na stronie wydawnictwa jest nawet zapis czatu, w którym autor ciekawie opowiada o grach w swoim życiu i nie tylko.

I to by było na tyle. Być może są również inne publikacje w temacie, niestety dotrzeć mi się do nich nie udało. Tak czy owak, powyższa pozycja jest absolutnie obowiązkowa dla każdego, poważnie myślącego o swoim hobby miłośnika nie tylko łamigłówek, ale również gier planszowych – znajdziemy w niej opis łącznie ponad 300 tego typu form rozrywki.  Po prostu niezbędne kompendium, świetnie wydanie, kapitalnie napisane i bogato zilustrowane, zawierające nawet płytę CD-ROM. Szkoda tylko, że dostępne już wyłącznie w drugim obiegu.

I to wszystko?

Na szczęście w literaturze anglosaskiej  jest znacznie lepiej, choć pozycje tego typu na nadmiar wznowień również specjalnie nie cierpią. W efekcie pozostaje szperanie po internetowych antykwariatach i niezawodny ebay. A że transport jest często droższy od książki? Cóż, na hobby nie ma rady…

O tym już jednak w następnym odcinku.

 

Gry świata według Lecha i Wojciecha Pijanowskich z CD-ROM. Encyklopedia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Wydanie polskie: 2006
Liczba stron: 496
Format: 200 x 250 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-01-14914-0
Cena z okładki: 79,90 zł