Niekończąca się łamigłówka? I to w odmianie „zrób to sam”!

W moje ręce wpadła kolejna pozycja z niedawnego wysypu SmartGames w Grannie. Tym razem to Kwadrylion, łamigłówka modułowa, która przypomina wprawdzie elementarną mechaniką wcześniejszy IQ FIT, ale w wykorzystaniu wyobraźni przestrzennej to zupełnie nowa jakość.

Zasadnicza mechanika nie uległa zmianom, choć pozbawiono ją elementu 3D, gdyż całość rozgrywa się w dwóch wymiarach. Naszym zadaniem jest nadal umiejętne upchnięcie dwunastu różnokształtnych elementów na planszy tak, aby nie nachodziły na siebie i nie wychodziły poza obszar gry. Ale to właśnie plansza, na której odbywa się logiczna batalia, stanowi o niecodziennej wartości tej łamigłówki.

Paradoksalnie moje drugie skojarzenie dotyczyło równie znakomitego, mózgożernego tytułu przeznaczonego dla odmiany do rozgrywek grupowych, a mianowicie Pentago. Dlaczego? Bo czteroczęściowa, ruchoma plansza, na której rozgrywany jest Kwadrylion, jako żywo przypomina obrotowe kwadraty znane każdemu miłośnikowi zakręconego kółka i krzyżyka. Nie wierzycie? To zerknijcie sami na zdjęcia poniżej.

Lubicie Transformersy?

Choć faktyczna relacja jest dosyć luźna, a geneza powstania Kwadrylionu nie ma nic wspólnego z ideą stojącą za Pentago, paradoksalnie obydwie gry faktycznie łączy chęć podniesienia poziomu wyzwania przez zwielokrotnienie możliwej liczby kombinacji. Raf Peeters znany jest już zresztą z prób tego typu w Pingwinach na lodzie oraz Złam to. Tym razem jednak, zamiast stosować ruchome elementy, postanowił skupić się na modułowej planszy. W cztery plastykowe, obustronne(!) kwadraty bazowe wbudowano magnesy, dzięki czemu można z dużą swobodą składać je w najróżniejsze ostateczne kształty. Nie oznacza to, iż możemy układać je całkowicie dowolnie, gdyż w pewnych konfiguracjach magnesy odpychają się zamiast przyciągać.

Dodatkowym elementem utrudniającym rozgrywkę są kontrastowe pola wypełnione tworzywem, które poprzez niwelację wgłębień uniemożliwia położenie na nich kulistych elementów ruchomych. Biorąc pod uwagę najróżniejsze możliwe kombinacje, zarówno ostatecznego kształtu, wykorzystanej strony kwadratu bazowego jak i położenia zakazanych kropek, dochodzimy do naprawdę imponującej liczby 638 976 możliwych kombinacji początkowych, i to wyłacznie dających choć jedno poprawne rozwiązanie! Oczywiście samych wariacji można wygenerować znacznie więcej, nie wszystkie jednak da się z sukcesem zaadaptować.

Co w pudełku?

Oczywiście wykonanie jak na SmartGames stoi na bardzo wysokim poziomie: jakość plastyku jest znakomita, kolory żywe, elementy stabilnie osiadają na planszy, a ta ostatnia składa się pewnie z charakterystycznym kliknięciem. Kwadrylion należy do łamigłówek dużych, z manipulowaniem elementami nie będzie więc żadnego problemu. Faktem jest, że nie jest to idealna łamigłówka na wyjazdy, bo ruchoma plansza skłania raczej do domowych zabaw, ale w celach podróżnych zawsze można wykorzystać któregoś z mniejszych braci.

Żeby jednak od nadmiaru możliwości nie zakręciło nam się w głowie, zestaw zawiera książeczkę z 60 pre-definiowanymi układami początkowymi w pięciu stopniach trudności. Po rozwiązaniu tego pakietu czas uruchomić własną kreatywność – możliwości są prawie nieograniczone. Standardowo już do zestawu dołączona jest karta z kodem umożliwiającym bezpłatne, miesięczne korzystanie z serwisu internetowego SmartGamesLive, zawierającego elektroniczne wersje popularnych łamigłówek Smarta.

Idealne na bezludną wyspę?

Teoretycznie tak, pod warunkiem oczywiście, że lubicie tego typu rozrywkę. Tak zwane packing lub stacking puzzles, polegające na upychaniu elementów na ograniczonej powierzchni bądź w zadanej objętości, nie należą do moich ulubionych – zawsze w tego typu łamigłówkach zastanawiają mnie proporcje pomiędzy faktycznym móżdżeniem, a cierpliwym testowaniem możliwych konfiguracji. Być może na taką ocenę rzutują ograniczenia mojej wyobraźni przestrzennej, mającej problem z wizualizowaniem w pamięci wszystkich dwunastu elementów. O tym natomiast, że miłośników tego typu rozrywki nie brakuje przekonałem się już dawno temu na swoim własnym, rodzinnym podwórku.

Zdecydowanie warto jednak docenić zamysł stojący za modułowością Kwadrylionu – jeżeli twórca postanawia dostarczyć nam o wiele więcej rozrywki w tym samym pudełku (i za porównywalne pieniądze), to nie pozostaje nic innego jak przyklasnąć takiej inicjatywie. Mamy przynajmniej pewność, że łamigłówka nie zakurzy się kompletnie po jednorazowym przejściu. 638 976 możliwych zadań? Jest co robić…

 • Wykonanie: 9

  + bardzo dobra jakość komponentów

  + magnetyczne połaczenie jest bardzo trwałe

  + świetny pomysł na modułową planszę

  – niezbyt nadaje się do podróży

 • Grywalność: 8

  + minimalnie 60, maksymalnie 638 976 możliwych zadań!

  + zabronione pola wprowadzają nowy smaczek do rozgrywki

  + każdy znajdzie poziom trudności dla siebie

  – łamigłówka specyficzna, lubisz albo nie

 • Ocena: 8,5

  Rozwiązujesz… i rozwiązujesz… i rozwiązujesz!

Kwadrylion

Producent: SmartGames, Belgia

Polskie wydanie: Granna

Autor: Raf Peeters

Cena: 87,99 PLN